Co chystáme za nové produkty

Od počátku, kdy jsme začali s výrobou doplňků sportovní výživy, jsme věděli, že nesmíme ustrnout ve vývoji a že musíme neustále sledovat nové trendy, případně je dokonce vytvářet. Naše výrobní firma Nutri-Exact má déle než pětadvacetiletou tradici a v 90. letech jsme dokonce byli vybráni do několika státních grantů, které řešily výživu pro vrcholové sportovce.

Byli jsme jedni z prvních, kdo na český trh uvedli produkty jako karnitin, kreatin, kolostrum, HMB, ekdysterony, MCT olej apod. Vyráběli jsme jak pod značkou Nutri-Exact, tak pro distributory, případně soukromá fitness centra.

V posledních letech, zhruba od roku 2005 jsme se soustředili na tzv. řízenou sportovní výživu, tedy směsi proteinů a aminokyselin, jejichž složení odpovídá „ideálnímu lidskému proteinu“ podle stanov Světové zdravotnické organizace (WHO), případně co nejlépe odpovídá složení samotného lidského svalu.

Posledních pět let pak jako jediní na českém trhu využíváme výzkumů ohledně volných aminokyselin, které byly provedeny na univerzitě v texaském Galvestone a nezávisle na tom také ve Švédské akademii věd.

Doba, kdy trendem byly BCAA v poměru 2:1:1, je dávno pryč. Nejenom, že tento poměr není v lidském svalu, ale svaly potřebují k maximální činnosti a růstu mnohem více aminokyselin dohromady, a to v poměrech, které neodpovídají žádným hezkým kulatým číslům. Problém se neřeší tím, že se začnou dělat a brát BCAA v poměru 4:1:1, nebo jenom čistý leucin, nebo se bude brát BCAA co nejvíc. Jde o to brát komplex aminokyselin, který při stejné gramáži dvoj až trojnásobně předčí účinky BCAA. Toto je cesta a toto je revoluce.

Už jenom tímto know-how jsme o takových deset let napřed před ostatními. Ale zároveň nemůžeme ignorovat, co se děje nového dál. Suplementy dnes nestojí jenom na aminokyselinách. Momentální nabídka e-shopu nabízí dokonale odladěné a dobře ozkoušené produkty, ale průběžně zkoušíme nové suroviny a jejich mixy.

Protein a MRP

Během krátké doby tak přibude proteinový nápoj nazvaný Cannibal. Jeho základem bude směs hydrolyzátů syrovátkového proteinu a k tomu dodaný micelární kasein. Mnoho výzkumů totiž naznačuje, že nejsilnější účinek mají proteiny, kde jsou „rychlé“ bílkoviny v poměru k tem pomalým 3:1 (čili přesně naopak, než je tomu v mléce). Samotné hydro nepůsobí tak dobře, samotný kasein také ne, poměr 1:1 také ne.

Dále chystáme kompletní kašovitou náhražku stravy Champion, která se skládá jen z nejkvalitnějších bio-surovin. Zavést bychom chtěli nejprve cenově snadno dostupný výrobek, ale postupně bychom se rádi dopracovali k něčemu, co bude obsahovat i poměrně obtížně dostupné suroviny a dalece tak předčít jakékoli dosavadní gainery nebo meal replacementy (MRP) na trhu. Kritika tradičních gainerů coby předražených proteinů s cukrem je naprosto oprávněná, my ale chceme přijít s něčím zcela jiným.

Adaptace, imunita, libido, játra, prostata, detoxikace, prokrvení

Těsně před uvedením do prodeje jsou kapsle naplněné různými silnými rostlinnými extrakty, jež mají působit na adaptabilitu těla na fyzickou zátěž, zlepšení imunity a libida. Odsud pak názvy Adaptobol, Imunobol a Libidobol.

Za zásadní doplňkové produkty pro uživatele dopingových látek pokládáme právě vyvíjené směsi, které působí na zlepšení činnosti jater (Liverbol), prostaty (Prostabol) a detoxikačních schopností organismu Detoxbol). Myslíte si, že znáte složení? Ostropestřec na játra, saw palmetto na prostatu a nějaká chlorela na detoxikaci? Naše směsi jdou mnohem dál, obsahují desítky komponent, některé známé, jiné téměř neznámé, ale vždy v takovém množství, aby směs byla opravdu účinná. Nikdy vás nebudeme vodit za nos s dávkováním, vždy přesně popíšeme, proč nějaká látka účinkuje v určité dávce, formě či poměru s jinou látkou, a ukážeme vám, jak s vámi jiné firmy často manipulují.

Těsně před uvedením do prodeje jsou i kapsle na prokrvení (Explo-Dbol), které kromě kofeinu obsahují i řadu dalších látek, které z důvodu hořké chuti nedáváme do nápojů. Tyto kapsle budou fungovat výjimečně na prokrvení a psychické nakopnutí i samostatně, ale ve spojení s nápojem Attack půjde o zbraň hromadného ničení.

Mozková činnost, superfoods, růstové faktory, ekdysterony

V dlouhodobějším plánu je i zatím nepojmenovaná směs na podporu mozkové činnosti a dva druhy superfoods. Mezi superfoods se tradičně považují rostlinné suroviny s výjimečně vysokou koncentrací živin (vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny, mastné kyseliny ad.), většinou výrazně zabarvené do zelena nebo červena/fialova. Zelené jsou např. chlorela, spirulina, mladý ječmen, moringa nebo matcha, červené jsou zase goji, maqui, acai, červená řepa či granátové jablko. Chceme tak uvést na trh červený ovocný džus v prášku a kombinaci zelených supergreens v kapslích. Zatímco červené ovoce (a některá zelenina) mají chuť příjemnou, zelené supergreens jsou chuťově „náročné“ a příjem v kapslích bude snažší.

Co se týče případných inovací některých nápojů, budeme postupně přecházet na acetylové formy aminokyselin (N-Acetyl-Tyrosin, N-Acetyl-Karnitin), a za stavební „proteinovou“ složku budeme volit strukturované peptidy (které předčí jakýkoli protein na světě). Testy ukáží, nakolik má smysl používat i některé exotičtější zdroje, jako jsou krevní albumin či rybí kolagen. V oblasti sacharidů máme zájem obohatit naše produkty o cyklické polydextriny.

Do budoucna máme zájem také pracovat s čistými přírodními růstovými faktory derivovanými z hovězí krve, případně keto-kyselinami, které na sebe v krvi navazují nepoužité aminokyseliny, což může vést k výraznému růstu svalů. Dále bychom si chtěli více pohrát s různými zdroji ekdysteronu či gamma oryzanolu a bylinami, které opravdu umějí zvedat testosteron a ne jenom luteinizační hormon.

Zájem máme i o netradiční nootropika jako jsou qurcetin, huperzin apod., případně ozkoušet, nakolik fungují patenty typu Vinitroxu nebo malinových ketonů, případně borůvkových antokyanů. Je toho mnoho. Něco stihneme určitě letos, ostatní věci si vyžádají více práce a investic. Věřte ale, že už teď jsme dále než ostatní firmy v Česku, které jen pořád dokola vymýšlejí čistě labužnické, ale ne sportovně zajímavé nápady, jestli dávat do proteinů kousky čokolády, nebo do burákového másla přimíchávat protein. Děkujeme, těchto závodů se neúčastníme.

Osobní závěr: Věřte, myslím na vás i na sebe. Chci všechno, jako strýček Skrblík. Vyrábím to proto, že jsem experimentátor a fascinují mě možnosti, co lze s lidským tělem provádět. Zároveň nejsem žádný šílený vědec z undergroundové laborky. Základ pořád vychází ze surovin, které jsou volně dostupné, vyráběné velkými firmami pod velkých dohledem, a které mají velmi často přírodní charakter. Základem jsou pro mě při vlastní tvorbě bylinky, ne syntetická chemie. Proč prozrazuju své plány? Protože vím, že velké firmy to neumějí dát dohromady. Veškerou svou energii investují do výroby obalů a reklam, které působí na pubertální kluky, a příchutí, které připomínají fast-food. My chceme jít jinou cestou: dát vám opravdu co nejfunkčnější produkty s co nejpřesněji popsaným složením. Myslíme na ty, kteří cvičení berou vážně.

Za tým Body-Transformu

Tetsuo