Jak poznat, že někdo dopuje

Vzhled svalů, vyrašení akné, náhlé plešatění, gynekomastie, hlas, čelist, opuchlost v obličeji a další body, pomocí nichž se dá poznat, že někdo dopuje. A jak se to liší u AAS a růstového hormonu, či u mužů a žen?

Jak poznat, že někdo dopuje

Pro laika může být obtížné rozpoznat, že někdo bere AAS. Před lety nicméně nebyla podezíravost lidí tak velká. Méně se řešilo, kdo bere steroidy či jiné drogy, méně se řešila něčí sexuální orientace, méně se řešily plastické operace a podobně. Většina těchto věcí buď byla takové tabu, že si lidé netroufali dotyčné téma otevřít, nebo ani neměli rozpoznávací schopnosti, na to, aby podobné věci poznali. Donedávna jsme byli k mnoha věcem slepí, nyní naopak až přespříliš podezíraví. Vlivem internetu a neustálého probírání drbů se téměř nikdo nevyhne zpochybňování ohledně svého vzhledu, chování a orientace.

Tento text je návodem, jak v diskusích ohledně potenciálního užívání AAS nebýt za hlupáka a rozpoznat pomocí různých, poměrně jasných znaků, kdo užívá AAS či jiný doping. Problém je, že většina sportovců, byť nedělají žádnou olympijskou disciplínu a dokonce ani nikde nesoutěží, nechce veřejně přiznat, že dopuje. Vedlo by to k problémům se sponzory, případně by to vedlo k odlivu fanoušků. Proto ani různí herci, zpěváci či jiní lidé ze showbyznysu zásadně vždy mlží či přímo lžou o tom, zda dopují, či ne. Lidé stále chtějí mít své čisté příkladné idoly a nechtějí se dozvědět pravdu.

I v různých hospodách, klubech, koupalištích nebo plážích běžně potkáváte různě dobře vypracované mladíky a muže, kteří své užívání steroidů budou téměř vždy popírat, jako by to bylo něco horšího než být třeba alkoholik nebo silný kuřák. Tento text je posledním krůčkem k definitivnímu otevření očí, abyste se naučili číst znaky toho, co zanechává doping na těle kromě zvětšení svalů.
 


Ve formě po celý rok?

Prakticky nikdo nemůže být v dokonalé formě po celý rok. Je možné, že dobré vyrýsování si udrží někteří tanečníci nebo gymnasté, kteří svému tréninku věnují několik hodin denně. A například někteří trenéři kalistheniky jako Ido Portal, který se rovněž hýbe většinu dne, nebudou potřeba k udržení svého vzhledu dopingové látky.

Ale lidé, kteří chodí cvičit 3-4x týdně na hodinu či hodinu a půl do posilovny, nebo lidé, kteří mají velmi nepravidelný režim kvůli byznysu, natáčení, koncertům, divadelním představením, případně ponocují na večírcích – nemohou docílit toho, aby měli zároveň dost svalové hmoty a přitom málo tuku.


Změny za pár týdnů?

Nikdo také nedovede nárazově během tří měsíců nabrat kolem deseti kil čistých svalů. Je teoreticky možné, že se povede nabrat někomu 2 kila čistých svalů za měsíc, pokud nikdy předtím neposiloval a neměl v dietě dost bílkovin, ale některé tělesné transformace jsou prostě nemožné bez dopingu.

Podstatné přitom není samotné množství svalů, ani shození určitého množství tuku. Je známé, že shodit 5 kilo tuku u většiny lidí vypadá, jako by nabrali tak 2 kila svalů, protože tělo se trochu lépe tvaruje a svaly bývají lépe vidět pod kůží. Není nerealistické shodit za 2-3 měsíce 8-10 kilo tuku, nabrat 3-4 kila svalů a VYPADAT tak, že jste nabrali 10 kilo svalů. Minimálně prostřednictvím filmové kamery, která lidem přidává tak 5 kilo, je to zcela normální optický efekt. Nerealistický je ale určitý vzhled svalů a celkový vzhled těla.

Popišme si tedy jednotlivé body, které signalizují, že dotyční ke své transformaci použili anabolické steroidy, případně nějaké další látky.


1) Kvalita svalů
Svaly nedopujících a dopujících lidí vypadají na první pohled jinak. Jak mi kdysi řekl jeden zasloužilý český kulturista: „Dobře, naturálně možná naberete nějaký ten objem, možná by to na soutěž v nízké váhové kategorii i stačilo. Ale z čeho uděláte tu kvalitu?“

Lidé, co dopují, zkrátka mají mnohem plastičtější svaly, více oblin a vyboulení, více plnosti, ale i více hrubší, tvrdší, „kamennější“ vzhled. Nejsou jenom mohutní nebo širocí, jsou prostě „3D“. (Platí to především u užívání steroidů jako jsou trenbolon, stanozol, drostanolon, oxandrolon, boldenon a fluoxymesteron)

Nejvíce je to patrné na partiích jako jsou bicepsy a ze všeho nejvíc ramena. Nikdo, kdo cvičí naturálně (bez hormonální podpory), nemůže mít taková 3D ramena, která trčí do všech stran, ani ramena, která jsou zároveň objemná a přitom se na nich dělají rýhy a šrafování.

Typicky steroidní vzhled dostanou také trapézy. V této části těla se drží velmi mnoho androgenních receptorů a velké kulaté trapézy, které vystupují nahoru k uším, jsou typickým znakem užívání AAS. Samozřejmě, že tito lidé musí i cvičit dotyčné svaly a ne každý má genetiku na rozvoj velkých trapézů. Nicméně, náhlý rychlý nárůst této partie je vždy podezřelý.

Stejně tak náhlé objevení výraznější žilnatosti a ztloustnutí a rozvětvení žil na povrchu těla je opět typickým znakem užívání AAS. Určitého vzhledu žil nelze docílit dietou, pumpováním ani užíváním jakýchkoli předtréninkových nakopávačů, ale jedině pomocí AAS a jiného dopingu.

 

2) Vzhled pokožky
Jestli něco téměř nejde zamaskovat, tak je to změna vzhledu pokožky, zvláště u lidí, co mají málo tělesného tuku. Naturálové zůstávají vždy hladcí. Svaly jim mohou hrát pod kůží, ale ta je stále hladká.

Uživatelé AAS naproti tomu zaznamenají skoro vždy typické zhrubnutí kůže a zvětšení pórů, a to po celém těle, nejvýrazněji v oblasti krku. Hrubší strukturu pod kůží mají svaly, ale hrubší je i kůže.

K tomu se občas přidávají akné, stroupky, mini-jizvičky, mastnost a začervenalost pokožky i obličeje (zrudnutí celé hlavy), občas jsou vidět i stopy vpichů jehel. Naprosto nejtypičtější je náhlé vyrojení souvislého pásu akné na zádech, ramenou a bicepsech. Nikdy nejde o jeden nebo dva pupínky, ale o desítky malých, těsně vedle sebe poskládaných zanícených vřídků. Pokud někoho vidíte, jak rychle roste a rozvine se mu takto lokalizované akné, a potom zase trochu shodí a akné mu výrazně ustoupí, máte 99% jistotu,že dotyčný užívá steroidy v cyklech. Všechno toto působení má androgenní základ.

Méně určující jsou strie – začervenalé trhlinky v kůži dané rychlý růstem svalů. Ten je typický i pro spoustu naturálních cvičenců, především na prsních svalech, vnitřní části stehen a občas vnitřní části bicepsů. Dopující sportovci ale mívají strie například i na širokých svalech zádových, což se naturálům nestává.

Je však nutné dodat, že existují lidé, kteří jsou k těmto problémům dokonale imunní a na jejích pleti se i přes užívání AAS neprojeví téměř žádné změny. Ostatně – mnoho kulturistů v časopisech má pokožku perfektní a nepotřebují k tomu ani zásah Photoshopu. Jedním z důvodů velmi dobrého stavu pokožky může být i užívání růstového hormonu nebo syntetických peptidů, které naopak omlazují a udržují velmi svěží vzhled (pochopitelně za cenu jiných negativních vedlejších efektů).

 

3) Prsní bradavky
Jestliže pokožka dopujících trpí dopadem zvýšených androgenů, prsní bradavky trpí zvýšením estrogenů. (Ne všechny steroidy ale aromatizují na estrogeny, čili nejde o automatický vedlejší efekt.) Výsledkem je tzv. gynekomastie, tedy zduření prsní žlázy a výrazné trčení dopředu či do stran.

Toto postihuje sice i často chlapce v pubertě a nejde o typický rozlišovací znak. Většinou je však tato gynekomastie spojena i s uložením tuku v oblasti prsou, které zmizí, pokud dotyčný dospívající zhubne, respektive se mu celkově usadí hladina hormonů do normálu. Steroidní gynekomastie naproti tomu zůstává viditelná, i když je sportovec výrazně vyrýsovaný. Dokonce zde více vynikne zduřelý okruh okolo prsní bradavky. Vlivem užívání AAS se navíc bradavky často zašpičatí a otočí směrem dolů. Tento efekt není u naturální gynekomastie obvyklý.

Gynekomastie se pak lze zbavit pouze operativně a zůstávají po ní výrazné jizvy. Podle pooperačních jizev lze dokonce často odhalit dopující sportovce. Pokud neměli gynekomastii dříve, v pubertě, a objeví se jim pooperační jizvy v pozdějším věku, jde o výraznou stopu, že začali dopovat a dočkali se nepříjemného d/efektu, jehož se museli/chtěli zbavit.

 

4) Plešatění
Je dané geneticky, nicméně užívaní AAS na bázi DHT (stanozol, drostanolon ad.) mají větší vliv na plešatění. V těle se totiž testosteron konvertovaný na dihydrotestosteron vytlačuje vlasové kořínky. Obecně ale podezírání DHT steroidů z toho, že způsobuje plešatění, je ale možná zavádějící. Pravděpodobným důvodem bude spíše to, že obrovské množství AAS se falzifikuje laciným methyltestosteronem.

Podstatné je, že pokud někdo náhle během krátké chvíle nabude velké množství svalů a zároveň ztratí hodně vlasů, je to téměř vždy ukazatel dopování. Ztrátu vlasů nelze nikdy svádět na legální suplementy, které zvyšují hladinu testosteronu, ani na zvýšení testosteronu vlivem cvičení či kvalitní výživy. Důvodem není vyšší hladina testosteronu, ale vyšší konverze na DHT.

 

5) Hlas
Zdaleka nenastává vždy, ale opět: rychlý nárůst svalů a s ním spojené náhlé prohloubení hlasu, bývá dosti jasným ukazatelem dopování. Nejtypičtější je u žen, a náctiletých chlapců, kteří si již prošli obdobím mutování hlasu.

 

6) Čelist
Užívání AAS znamená, že se v těle „opakuje puberta“, případně přichází „druhá vlna zmužnění“ typická pro muže kolem třicítky. Tyto přirozené procesy se s AAS umocňují. Výsledkem tak bývá často i silnější, vystouplejší a hranatější čelist. Část je dána i nárůstem čelistních svalů, ale jde i o změnu vzhledu kostí.

 

7) Bělmo
V případě užívání orálních AAS může být zažloutlé, neboť jsou silně zatěžována játra. Stavy se pak podobají žloutence, případně způsobují to, že je snazší ji chytit. Mimochodem, je velmi nebezpečné brát AAS krátce po prodělané žloutence nebo opakované chřipce nebo jiné nemoci (např. borelióze), po níž se používala antibiotika.

 

8) Opuchlý obličej
Jestliže některé AAS způsobují typicky tvrdý a „vysušený“ vzhled svalů, jiné steroidy (testosteron enantát, sustanon, nandrolon, oxymetholon či vysoké dávky methandienonu) naopak zavodňují. Kromě nateklého měkkého vzhledu svalů se navíc často projeví i v opuchlém obličeji a celkově náhle zvětšené hlavě. Existuje na to dokonce i termín „omnahead“ nebo „omnaskull“ – čili omnadrenová hlava/lebka. (Omnadren je směs testosteronů, velmi podobná sustanonu, dostupná spíše v USA než Evropě.) Mnozí kulturisté tak vypadají v objemové a rýsovací fázi přípravy úplně jinak a nemá na tom zdaleka největší vliv množství tuku, ale množství zadržované vody a druh používaných steroidů.

 

10) Rychlé zestárnutí během 1-2 let
Jde o celkové shrnutí předchozích bodů, které se odráží v celkovém vzhledu tváře. Mnoho lidí užívajících AAS, ať už jsou v jakémkoli věku, během jednoho až dvou let zestárnou v obličeji o 10-15 let a vypadají starší než jejich vrstevníci. Nemusejí přitom ani plešatět, ani jim nemusí zhrubnout kůže, ale zestárnutí se projeví v celkových rysech. Toto zestárnutí nelze ani přičítat zvýšené tělesné námaze nebo náročným dietám. Má typické průvodní znaky pouze u uživatelů AAS.

 

11) Jakýkoli rychlý nárůst hmotnosti o 10 kilo a více během pouhých pár týdnů či dvou měsíců
Lidské tělo neumí nabírat váhu tak rychle. Víc není třeba říkat. (V jiných textech na tomto webu uvádíme i dosažitelné tabulkové hodnoty, kolik je reálné nabírat na různých AAS a kolik lze nabrat naturálně.)

 

12) Jakýkoli rychlý nárůst síly, kdy je možné každý trénink přidávat váhy u jednotlivých cviků
Většina lidí se zlepšuje 3-5 týdnů v kuse, pak se zastaví. Nezlepšují se a neunesou zvyšující se zátěž například 8-10 týdnů či více. Není to v přirozených regeneračních a adaptačních schopnostech lidského těla.

 

13) Schopnost udržet stejné množství svalů i v dietě. Výrazně naplněné svaly i při vysokém stupni vyrýsování. Udržení výjimečně dobré formy (s nízkým procentem tuku) po celý rok. Kombinace redukční diety s nárůstem síly a svalů.
Toto vše je pro naturály nedosažitelné.14) Náhlé výkyvy nálad
Pakliže se někdo zakřiknutý promění velmi rychle v někoho výrazně svalnatějšího a výrazně sebevědomějšího a krátce na to rychle ztratí váhu a stane se naopak přecitlivělý a plačtivý, jde o klasickou ukázku toho, jak na člověka působí cyklické užívání AAS. Pochopitelně je možné, že někdo nabere v průběhu jednoho roku na váze třeba 10 kilo, onemocní nebo se zraní, svaly se po pár měsících zmenší a dotyčný/á je nešťastný/á, ale zde celý proces transformace a detransformace a změn nálad a chování probíhá mnohem pozvolněji. U braní AAS je celý proces jako na houpačce během pouhých pár měsíců.

 

Dva speciální případy:

1) Efekty růstového hormonu
Růstový hormon (HGH - Human Growth Hormone) není anabolický steroid. Každopádně, jeho užívání je u dopujících sportovců stále častější. Růstový hormon má celkově méně a méně závažných vedlejších efektů než AAS, nicméně je něčím velmi typický. Kromě toho, že pomáhá růstu svalů (výrazně méně než AAS), přispívá k růstu všech tkání. Pomáhá tak kloubům a šlachám, ale zároveň v dlouhodobém měřítku přispívá ke zvětšování nosu, uší, brady, prstů na nohou a rukou, vede k růstu břicha (vnitřních orgánů) a teoreticky i penisu. Prakticky jde o deformaci, jíž se v souhrnu říká akromegalie a palumboismus. Dlouhodobé užívání růstového hormonu tedy vede k efektům, kdy se na relativně mladém obličeji objeví podobné stopy, jaké mají velmi staří lidé - výrazně prodloužený (bramborovitý, houbovitý) nos a velké uši. Vzhledem k tomu, že mladší sportovci mají ještě dost pružného kolagenu, nemají obličej vrásčitý, ale celkově masitější. Tento vzhled je zcela nezaměnitelný a téměř žádný uživatel HGH ho nedovede nijak zamaskovat, ani ho nemůže svést na nějakou genetickou poruchu - neboť ty bývají velmi vzácné. 

 

2) Ženy a steroidy:
Ženám sice při užívání AAS nehrozí zvětšování prostaty, celkově jsou ale dopady na ženský organismus horší. Existuje pouze minimum steroidů (oxandrolon, primobolan), které ženám nezpůsobují zásadní změny ve vzhledu tváře a hloubce hlasu.
Tomuto nevratnému procesu se říká virilizace (zmužnění) a projevuje se mimo jiné v prodloužení obličeje do „koňského vzhledu“ a vyrašením vousů na úrovni „5 o´clock shadows“, tedy jakémsi šedivém stínu po stranách čelistí.
Mimo jiné se ženám vlivem užívání AAS rozhazuje nebo zcela zastavuje menstruační cyklus, zvětšují se vaječníky a zvětšuje se klitoris po podoby "malého penisu" a zvyšuje se jeho celková dráždivost.