Základní info o steroidech

Co jsou to vlastně anabolické androgenní steroidy, jaké mají pozitivní a negativní účinky, a jaké se vyrábějí druhy a formy AAS. Povinná četba do začátku.

Co jsou to vlastně anabolické androgenní steroidy, jaké mají pozitivní a negativní účinky, a jaké se vyrábějí druhy a formy AAS? Povinná četba do začátku.


Tento článek se týká samotné povahy těchto látek, jejich typů a forem, základních účinků a jejich ne/legálního statusu. Tento text není o tom, jak se tyto látky reálně užívají. V pěti stručných bodech o tom, co by měl každý vědět, jinak nemá právo se k tématu jakkoli vyjadřovat:

 

Správný celý název jsou androgenní anabolické steroidy (AAS)

Při použití výrazu steroidy je dobré vždy upřesnit, že se jedná o anabolické steroidy. Existují totiž i kortikoidní steroidy, které se používají v případě různých zánětů. Stejně tak je nesprávné a příliš zkratkovité používat název anabolika. Anabolikum může být cokoli, po čem rostou svaly, což za určitých okolností může být i suchý rohlík. Jasně anabolické jsou třeba vitamíny, o čemž se málokdy mluví a pouze se dělají vtipy, že „steroidy jsou takové silnější vitamíny“. Jenomže to je mnohem víc pravda než vtip. Čili vždy se bavme konkrétně o androgenních anabolických steroidech – AAS.

Anabolické účinky jsou vždy jednoznačně a jenom ty pozitivní. Toto lidé málo chápou a jsou zpitomělí médii, že toto slovo berou negativně. Anabolické znamená – „růstové“, „regenerační“, „obnovující“. Tvoření složitějších látek-struktur z jednodušších látek – tedy výrobu svalů, šlach, kůže, vlasů a dalších tkání z přijatého jídla, rozloženého v žaludku na jednotlivé živiny, hlavně aminokyseliny. Anabolismus znamená, že vaše tělo v sobě něco nového vyrábí a zabudovává do sebe. Katabolismus znamená, že vaše tělo uvnitř sebe něco rozkládá a vylučuje ze sebe (např. moč a pot). V těle vedle sebe neustále probíhají jak anabolické tak katabolické procesy, a cílem lidí usilujících o růst svalů a výkonnosti je prodlužovat délku a zvyšovat intenzitu anabolických procesů.

Androgenní účinky jsou dvousečné, tzn. v ideálním poměru k anabolickým mohou být pozitivní, pokud se tento poměr překročí, působí spíše negativně. Přirozený, tělní lidský testosteron má anabolicko androgenní poměr určený 100:50. Všechny steroidy mají anabolický poměr nad 100 (většinou kolem 120-200, některé až 500) a jejich androgenní poměr u různých steroidů kolísá mezi 20-500! Znamená to, že některé steroidy jsou výrazně bezpečnější (typicky třeba u poměru cca 130/30) a některé výrazně nebezpečnější (500/500).

Slovo androgenní znamená – „nesoucí a vytvářející typicky mužské znaky“ (svaly, ochlupení, vousy, mohutnější čelisti a klouby, případné plešatění, hlubší hlas, agresivita). Každý člověk, muž i žena, v sobě mají určité přirozené množství androgenů a zároveň estrogenů. Muži mají více androgenů, ženy více estrogenů. Steroidy pak způsobují, že se tělo zvnějšku proměňuje více androgenně a zároveň podporují uvnitř těla tvorbu estrogenů (vaše tělo se velkému množství zvnějšku dodávaných androgenů brání a snaží se to vyvážit). Čili různé steroidy mají různě silné vlastní anabolické a androgenní účinky a vyvolávají ve vašem těle různě silnou estrogenní odezvu.

Lidé, co užívají steroidy, se tedy snaží maximalizovat anabolické účinky steroidů (např. tím, že jedí dost bílkovin, aby tělo mělo z čeho vyrábět svaly), snaží se hlídat si, aby androgenní účinky nebyly moc velké a snaží se minimalizovat estrogenní odezvu.

Slovo „steroid“ má jinak stejný základ jako „sterol“, z nichž je nejznámější cholesterol – látka, která tvoří zárodek všeho živého, základ vývoje a růstu. Proto také spolu užívání steroidů souvisí se zvýšením cholesterolu v těle, což je žádoucí jen do určité výše (a záleží i na poměru HDL a LDL cholesterolu). Tolik k terminologii (správnému označování) a etymologii (původu slov).


Pozitivní účinky AAS


Negativní účinky AAS


AAS se dělí na tři typy:

Ačkoli to vypadá, že se jednotlivé látky od sebe liší jen délkou esterového koncového řetězce (což ovlivňuje délku vstřebávání) a základ mají stejný, každá látka má své specifické účinky.

Některé AAS působí více na rozvoj svalů (a sílu rozvíjejí různě), některé působí primárně na rozvoj síly (a neumožňují nabírat mnoho svalů), některé AAS více zavodňují (a působí spíše opuchlý vzhled), jiné mají výrazný vliv na vyrýsování a tvrdý vzhled svalstva.

Některé AAS speciálně zvětšují žíly, další zvyšují či snižují apetit k jídlu, některé zvyšují a některé snižují libido, některé výrazně zlepšují náladu a jiné ji zhoršují. Často jedna a táž látka v menším dávkování zvyšuje náladu a libido a ve větším dávkování je naopak zhoršuje (např. methandienon). Řada AAS má rovněž projímavé účinky (typicky oxandrolon).

Celkem existuje několik desítek druhů AAS (přibližně kolem čtyřicítky), počítáme-li jenom základní chemické vzorce. Délka koncového řetězce pak množství AAS násobí. Například nandrolon existuje ve formách: laurát, fenylpropionát, dekanoát a dodekanoát.

Každý steroid a každá jeho forma má pak většinou několik obchodních názvů. Například nandrolon laurát se prodává většinou jako Laurabolin, nandrolon fenylproponát jako Supernabolon, nandrolon dekanoát jako Durabolin a nejoblíbenější nandrolon dodekanoát jako Deca-Durabolin. V USA je stanozol prodávaný jako Winstrol, zatímco v Evropě byl známý jako Stromba, oxandrolon býval v USA jako Anavar a boldenon dodnes jako Equipoise. Naopak v Evropě je trenbolon prodávaný často jako Finaplix nebo Finaject. Oxymetholon je v USA známý jako Anadrol, v Evropě spíše jako Anapolon. Nejoblíbenější tabletový steroid methandienon je známý jako Dianabol či D-Bol. I zde uvedené názvy jsou však pouze orientační, každá firma nazývá svůj produkt trochu jinak. Celkový přehled pak mají jen skuteční znalci.

Některé steroidy jsou velmi raritní a k dostání jen v jedné zemi na světě (např. japonský Furazabol neboli Miotolan), některé se vyrábějí jen experimentálně, laboratorně a nejdou vůbec do běžného prodeje, přístup k nim mají jen vrcholoví sportovci v různých utajených programech (typickým příkladem byl steroid THG z laboratoře BALCO). Vývoj stále není u konce. Nicméně, většina steroidů vznikla do 50.-60. let minulého století (respektive mnohé vznikly dávno dříve – užívali je ostatně už němečtí vojáci za 2. světové války). Jednou z mála výjimek je trenbolon, který se objevil v 80. letech a způsobil zásadní rozdíl vzhledu mezi kulturisty „staré školy“ a „nových časů“.


AAS existují v těchto formách:

Co se týče základní bezpečnosti, nejméně zdravotně závadné z hlediska zatížení jater jsou injekční olejové AAS, poté následuje gelová forma, poté tablety a nakonec injekční vodní roztoky.
Celkově je ale situace složitější. Například tabletový oxandrolon je považovaný za nejbezpečnější steroid vůbec (předepisuje se i dětem se zastaveným růstem), naopak injekční trenbolon za jeden z nejtvrdších steroidů vůbec (původně byl vyráběný pouze pro koně).
Existuje i velmi málo používaná forma užívání AAS prostřednictvím implantátů, kdy se látky uvolňují do krve velmi pomalu a postupně, ale tuto praktiku naprostá většina uživatelů ani nezná a rozhodně se běžně nepoužívá.

Některé AAS jsou typicky tabletové (oxandrolon, fluoxymersteron), jiné typicky injekční (nandrolon, boldenon, trenbolon - byť lze natrefit vzácně i na tabletové verze). Některé existují běžně v obou formách – stanozol, drostanolon, methandienon/clostebol, primobolan. (Vzácnější je injekční methandienon a tabletový Primobolan.) Většina testosteronů je injekčních, ale existují i dvě tabletové verze: velmi jemný Undestor/Nebido/t. dodekanoát a velmi tvrdý methyltestosteron.

Injekční forma lze vyrobit prakticky z jakékoli základní práškové suroviny. Naopak, nikdo nebude vyrábět tabletový trenbolon, protože už injekční forma je extrémně tvrdá. Zcela zvláštní postavení má stanozol v tekuté formě – jeho injekční aplikace je velmi bolestivá, ale zdravotně bezpečnější, nicméně dá se jako jediný steroid i normálně vypít, ovšem jeho zdravotní následky jsou podobné tabletové formě. Vzhledem k tomu, že roztok je koncentrovanější než tablety, je to nakonec i nebezpečnější.

Kromě injekčních AAS se jako anabolické dopingové prostředky používají růstový hormon (a jeho fragmenty a rekombinované verze) a dále peptidové hormony (a jejich mimetika a analoga). Tyto peptidy, které různě synteticky napodobují inzulín nebo růstový hormon, jsou v poslední době stále populárnější a tvrdí se o nich zavádějícím způsobem, že jsou bezpečnější než AAS. Syntetické peptidy (a syntetické růstové faktory) je nesprávné zaměňovat s peptidy, které bývají obsažené v předtrávených (hydrolyzovaných) proteinových nápojích a tabletách, případně s růstovými faktory, které obsahují nedenaturované (nepasterizované) proteiny či suroviny jako kolostrum. Ty jsou přírodními formami, mají rovněž svůj anabolický účinek, který je větší než u denaturovaných nebo nenatrávených proteinů, ale rozhodně menší než u injekčních variant syntetických peptidů a růstových faktorů.


Tento přehled slouží i k tomu, aby se upřesnilo, že steroidy mají opravdu jenom formu injekcí a stlačovaných (nepotahovaných) tablet. Jejich dávkován v jedné ampuli nebo tabletě je celosvětově standardizované a nemá smysl, aby bylo větší. Jakýkoli produkt, který uvádí jinou než standardní koncentraci, bývá padělek. Jakákoli snaha užívat větší jednorázové dávky vede téměř okamžitě ke zdravotním problémům, které se podobají nástupu chřipky.


Tento článek berte jako rychloučebnici o tematice androgenních anabolických steroidů, bez jejíhož pochopení nemá smysl pokračovat v dalším čtení na toto téma.