Co jsou to vlastně anabolické androgenní steroidy, jaké mají pozitivní a negativní účinky, a jaké se vyrábějí druhy a formy AAS? Povinná četba do začátku.
Tento článek se týká samotné povahy těchto látek, jejich typů a forem, základních účinků a jejich ne/legálního statusu. Tento text není o tom, jak se tyto látky reálně užívají. V pěti stručných bodech o tom, co by měl každý vědět, jinak nemá právo se k tématu jakkoli vyjadřovat:
Správný celý název jsou androgenní anabolické steroidy (AAS)
Při použití výrazu steroidy je dobré vždy upřesnit, že se jedná o anabolické steroidy. Existují totiž i kortikoidní steroidy, které se používají v případě různých zánětů. Stejně tak je nesprávné a příliš zkratkovité používat název anabolika. Anabolikum může být cokoli, po čem rostou svaly, což za určitých okolností může být i suchý rohlík. Jasně anabolické jsou třeba vitamíny, o čemž se málokdy mluví a pouze se dělají vtipy, že „steroidy jsou takové silnější vitamíny“. Jenomže to je mnohem víc pravda než vtip. Čili vždy se bavme konkrétně o androgenních anabolických steroidech – AAS.
Anabolické účinky jsou vždy jednoznačně a jenom ty pozitivní. Toto lidé málo chápou a jsou zpitomělí médii, že toto slovo berou negativně. Anabolické znamená – „růstové“, „regenerační“, „obnovující“. Tvoření složitějších látek-struktur z jednodušších látek – tedy výrobu svalů, šlach, kůže, vlasů a dalších tkání z přijatého jídla, rozloženého v žaludku na jednotlivé živiny, hlavně aminokyseliny. Anabolismus znamená, že vaše tělo v sobě něco nového vyrábí a zabudovává do sebe. Katabolismus znamená, že vaše tělo uvnitř sebe něco rozkládá a vylučuje ze sebe (např. moč a pot). V těle vedle sebe neustále probíhají jak anabolické tak katabolické procesy, a cílem lidí usilujících o růst svalů a výkonnosti je prodlužovat délku a zvyšovat intenzitu anabolických procesů.
Androgenní účinky jsou dvousečné, tzn. v ideálním poměru k anabolickým mohou být pozitivní, pokud se tento poměr překročí, působí spíše negativně. Přirozený, tělní lidský testosteron má anabolicko androgenní poměr určený 100:50. Všechny steroidy mají anabolický poměr nad 100 (většinou kolem 120-200, některé až 500) a jejich androgenní poměr u různých steroidů kolísá mezi 20-500! Znamená to, že některé steroidy jsou výrazně bezpečnější (typicky třeba u poměru cca 130/30) a některé výrazně nebezpečnější (500/500).
Slovo androgenní znamená – „nesoucí a vytvářející typicky mužské znaky“ (svaly, ochlupení, vousy, mohutnější čelisti a klouby, případné plešatění, hlubší hlas, agresivita). Každý člověk, muž i žena, v sobě mají určité přirozené množství androgenů a zároveň estrogenů. Muži mají více androgenů, ženy více estrogenů. Steroidy pak způsobují, že se tělo zvnějšku proměňuje více androgenně a zároveň podporují uvnitř těla tvorbu estrogenů (vaše tělo se velkému množství zvnějšku dodávaných androgenů brání a snaží se to vyvážit). Čili různé steroidy mají různě silné vlastní anabolické a androgenní účinky a vyvolávají ve vašem těle různě silnou estrogenní odezvu.
Lidé, co užívají steroidy, se tedy snaží maximalizovat anabolické účinky steroidů (např. tím, že jedí dost bílkovin, aby tělo mělo z čeho vyrábět svaly), snaží se hlídat si, aby androgenní účinky nebyly moc velké a snaží se minimalizovat estrogenní odezvu.
Slovo „steroid“ má jinak stejný základ jako „sterol“, z nichž je nejznámější cholesterol – látka, která tvoří zárodek všeho živého, základ vývoje a růstu. Proto také spolu užívání steroidů souvisí se zvýšením cholesterolu v těle, což je žádoucí jen do určité výše (a záleží i na poměru HDL a LDL cholesterolu). Tolik k terminologii (správnému označování) a etymologii (původu slov).
Pozitivní účinky AAS
- Zvýšená tvorba svalové hmoty, větší síla, výdrž při fyzické zátěži, vyšší pocit napumpování a lepší regenerace po tréninku
- Vyšší imunita a sexuální libido (rovněž vlivem většího prokrvení i větší erekce)
- Schopnost jíst a využívat více živin, obecně menší ukládání tuku (kvůli lepšímu zabudování glykogenu do svalů), případně i přímo zvýšené spalování tuku
- Zvýšení hustoty kostí - s tím spojená i menší lámavost a celková zvýšená schopnost odolávat zátěži a nárazům
Znamená to, že uživatelé AAS můžou cvičit velmi tvrdě, aniž by je druhý den něco bolelo, téměř nikdy nejsou nemocní, že prakticky nemůžou ztloustnout, i když jedí nezdravé věci, že se mnohem rychleji a lépe vyrýsují, a že jsou v posteli nadsamci.
- V lékařské praxi jsou AAS užívány k rychlejšímu léčení vážně zraněných pacientů (rychleji srůstají kosti, šlachy a svaly), léčbě popálenin, pacientů, kteří dlouhodobě leží na lůžku, aby se jim neztrácelo tolik svalové hmoty či zlepšení imunity a kvality života u lidí s virem HIV (AIDS).
- Byly vyvinuty i speciální, silné veterinární AAS, např. pro koně, aby lépe snášely stres při dlouhém převozu, případně podávaly větší výkony na závodech. Některé, velmi jemné AAS se používají pro léčbu dětí s poruchou růstu, jiné zase pro léčbu sexuálních dysfunkcí či syndromů „zamrzlé“ hormonální puberty. V západních zemích (nikoli v ČR) se AAS nárazově používají u pacientů se zácpou. AAS nebyly vyvinuty pro užívání u zdravých lidí!
- Pro uvědomění si účinku AAS postačí jedno srovnávací číslo – tělo normálního zdravého dospělého muže denně vyprodukuje kolem 5-7 mg testosteronu (respektive všechny orgány u některých mužů dovedou i kolem 10-12 mg). Testosteron je hormon, který je (z velké části) zodpovědný za růst svalů. Už jenom rozdíly 5-10 mg dávají jednu z odpovědí, co činí některé lidi od přírody mnohem mohutnější a výkonnější než jiné. (Pokud jste někde pod 5 mg, je možné uvažovat i o hormonální terapii.)
- AAS jsou uměle vytvořené deriváty testosteronu a mají podobný, často i vyšší účinek. Výzkumy ze 70. let naznačují, že při dávce 35 mg AAS denně převažují pozitivní (anabolické) efekty nad negativními (androgenními) efekty. Uvědomte si tedy, že i relativně nízké dávky steroidů znamenají, že „máte sílu za tři velké chlapy“. Mezi dopujícími sportovci však užívané dávky bývají mnohem vyšší, často i 200-400 mg denně. Z tohoto rozdílu mezi 30-35 mg a 200-400 g denně vychází většina popisovaných zdravotních problémů.

Negativní účinky AAS
- Zvýšení krevního tlaku a zvýšení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi: z toho plynoucí zvýšené riziko arteriosklerózy a srdečního infarktu i v poměrně mladém věku.
- Zvýšená toxicita jater (elevace jaterních enzymů): Změny jaterních buněk mohou vést ke tvorbě nezhoubných nádorovitých útvarů, které ovšem mohou prasknout a způsobit vnitřní krvácení. Cysty mohou vznikat kromě jater i ve slezině. Samotné jaterní enzymy se ale po vysazení AAS vrací do normálu během několika měsíců.
- Zvětšování srdce a s rostoucí tělesnou váhou zvyšující se riziko srdeční arytmie (a infarktu či náhlé smrti): Nejedná se o stejný problém jako zvýšení krevního tlaku a zvýšení hladiny cholesterolu. Jde o samostatný negativní efekt, který může nastat i pokud nenastanou problémy jiné
- Poruchy srážlivosti krve - tendence ke shlukování krevních destiček u některých typů AAS (zvýšené riziko ucpání cév), u jiných (typicky u nandrolonu) naopak vede k horšímu hojení ran a častějšímu krvácení z nosu.
- Zvětšování prostaty: čili nakonec z dlouhodobého hlediska zhoršení sexuální výkonnosti a ztížené močení.
- Zvýšená tvorba kyseliny močové: ta v nejhorším případě vede k rozvoji nemoci zvané dna (projevuje se úpornou bolestí kloubů a omezenou pohyblivostí a ke zmírnění příznaků je nutná přísná dieta), ale jakékoli zvýšení kyseliny močové vede k většímu zatížení ledvin a její krystalky pak kproblémům s drážděním a porušením močové trubice. Problematické je, že už samotný posilovací trénink zvyšuje tvorbu kyselin močové a pokud vlivem užívání AAS dochází k poruše metabolismu této kyseliny, jsou následné potíže ještě větší
- Zvýšení množství červených krvinek na úkor bílých: vede k celkově větší zadýchanosti, popadání dechu, zhoršenému spánku a horšímu prokrvování mozku
- Snížení produkce spermií po dobu užívání o desítky procent: při dlouhodobém užívání může vést k úplné neplodnosti. Při braní AAS se tedy mužům zmenšují varlata. Nikoli však penis.
- Zvýšená zátěž na ledviny: neplatí zdaleka u všech AAS. Například trenbolon vede často k tmavému zabarvení moči a píchání v ledvinách, naopak nandrolon se užívá při léčbě pacientů s ledvinovými potížemi. Obecně užívání AAS vyžaduje zvýšený příjem tekutin.
- Vypadávání vlasů: platí převážně u tabletových AAS a u uživatelů, kteří to mají částečně podmíněné geneticky (dědičnou linii určuje dědeček z matčiny strany. Pokud měl vlasy do vyššího věku, vypadávání vlasů by neměl být problém ani u vás.)
- Zvýšený růst ochlupení po těle. Prakticky jenom estetický problém, který někdo nemusí pociťovat nijak negativně
- Zvýšená tvorba akné: specificky steroidní akné tvoří souvislejší pásy na pokožce, obzvláště v oblasti zad, často se zahojuje až několik let do podoby jizviček. Některé AAS způsobují i větší vylučování kožního mazu.
- Zduření prsních žláz a zvýšená citlivost prsních bradavek (tzv. gynekomastie) – odstranit se dá jedině chirurgickou operací, která zanechává výrazné jizvy
- Celkově rychlejší zestárnutí v obličeji - během pouhých několika let užívání o cca 10-15 let (dvacátníci vypadají jako třicátníci nebo čtyřicátníci, třicátníci vypadají na pozdních 40 a více atd.)
- Zvýšená náchylnost k praskání šlach: způsobují ji specificky některé steroidy jako stanozol, ale obecně za to může i to, že svaly při užívání AAS rostou svaůy rychleji než se šlachy stíhají adaptovat. (Naopak, např. steroid nandrolon je používán k hojení kloubních tkání, čili zdaleka ne všechny AAS mají stejné účinky)
- U teenagerů mohou AAS způsobit uzavření kostních štěrbin a růst do výšky. Není to tedy cvičení s činkami, co zastavuje růst, ale užívání steroidů – pozor, na častý mýtus!
- U žen způsobuje braní AAS ještě více estetických problémů než u mužů. Sice nemají ohroženou prostatu, ale mění se jim vzhled obličeje, může se podnítit růst vousů, prohloubení hlasu a zvětšení klitorisu. Ze zdravotního hlediska může být u žen při užívání AAS problém se zvětšením vaječníků a zároveň naprosté rozhození nebo utlumení menstruačního cyklu, a v konečném důsledku neplodnosti.
- U braní AAS se uvádí jako jeden z hlavních problémů i zvýšená agresivita. Ta se ale projevuje hlavně u lidí, co k ní již dříve měli sklony a nejvíce se projevuje u lidí, co předtím, než začali brát AAS, měli sníženou hladinu vlastního testosteronu. Většina pokročilých cvičenců ji ale měla přirozeně zvýšenou, tudíž výkyvy nálady a násilné sklony při nasazení AAS nemají.
Zprávy, že by se kulturisté nebo vzpěrači navzájem napadali na soutěžích, jsou naprosto ojedinělé – zvláště oproti tomu, co se děje v „nejhubenějším sportu na světě“ – fotbalu. Modelový případ agresivního fotbalisty je tedy „hubený slaboch, který si potřebuje na hřišti psychickým nabuzením zvyšovat hladinu testosteronu, kterou pak ovšem není schopný kontrolovat, protože na to není zvyklý.“
Zvýšenou agresivitu rovněž způsobuje to, že mnoho uživatelů AAS začíná s příliš velkými počátečními dávkami, případně berou příliš silné látky nevhodné pro začátečníky. Na výsledku se pak podílí i psychický profil uživatele a prostředí, v němž se pohybuje. Pokud v sobě má toto pracovní nebo domácí prostředí hodně stresových faktorů a uživatel je psychicky labilnější, budou na něj mít AAS horší dopady ohledně projevů agresivity. (Problematické je tedy především braní AAS u lidí pracujících u policie, v armádě či soukromých ochrankách)
- Při samotném užívání AAS (přímo již v průběhu kůry/cyklu) různí uživatelé zaznamenávají u různých ASS průjmy, bolesti hlavy, nespavost, zvýšené pocení, výrazně živější-nepříjemné sny, rovněž píchání v ledvinách, krev v moči, zvýšenou až nepříjemnou sexuální dráždivost a dlouhotrvající bolestivé erekce. Samotné injekční vpichy mohou způsobovat svalové záněty (ať už v důsledku nesterilní jehly nebo alergické reakce na nosič-olej), v některých případech vpich látky a její malý průnik do krve (při napíchnutí malé kapiláry) způsobí prudký několikaminutový kašel.
- Při dlouhodobém užívání AAS se u mnoha uživatelů objevují ve zvýšené míře různé psychické problémy, především pocity paranoie a depresivní stavy. Při vysazení AAS se často dostavují zjitřené emociální stavy projevující se například plačtivostí.
- Stejně tak se při dvoudobém braní AAS (často i mnoho let po vysazení) začnou projevovat ve zvýšené míře různé trávicí potíže, především střevní koliky (neprostupnost střev) a zauzlování střev.
- Složitý je vliv na imunitu. Ačkoli v první části uvádíme, že steroidy imunitu zvyšují (ostatně proto je také užívají pacienti s AIDSy) některé steroidy imunitu snižují. Testosteron a jeho analoga jsou imunosupresivní, nadrolon a jeho analoga naopak imunostimulační.
- Naproti tomu nikdy nebyla prokázána rakovinotvornost AAS. Respektive, jediný steroid spojovaný s rozvojem rakoviny je oxymetholon, který má vliv na rakovinu jater. Mluví se nicméně o genotoxickém riziku - po dlouhodobém příjmu steroidů se zvyšuje frekvence chromozómových zlomů desoxyribonukleové kyseliny (DNA). Toto poškození genetického materiálu by mohlo signalizovat zvýšené riziko vzniku nádorového onemocnění u uživatele i případů vrozených vad u jeho potomků.
- Užívání AAS nelze brát na lehkou váhu. Nikdo neví, co přesně způsobují kombinace různých látek, jelikož na to neexistují solidní vědecké výzkumy (které ani nikdy nebudou dělány, protože se do nich lékařům nechce). O AAS toho spíše víc nevíme než víme a navždy zůstaneme ve velké nevědomosti.
- Kromě zdravotních problémů je nutné zmínit i to, že užívání AAS vede často k podobnému sociálnímu vyloučení a finančním problémům jako užívání narkotik nebo závislost na hazardních hrách. Uživatelé AAS se mnohdy ocitají v bludném kruhu zadlužování, lhaní a skrývání se před ostatními lidmi. Namísto zkratky ke štěstí a sebevědomí se mohou ocitnout na společenském dně - bez rodiny, přátel, bez peněz a dalšího zázemí.
- Neprůkazné je naproti tomu tvrzení, že od injekčního užívání AAS vede snadná cesta k užívání nitrožilních omamných drog. Zde mnohem spíše než na jakékoli fyzické závislosti (kterou AAS nevyvolávají; opravdu nikdo nemá abstinenční příznaky a nutkání píchnout si další injekci) záleží na prostředí, kde se dotyčný člověk pohybuje.
- AAS nicméně velmi často vedou k psychické závislosti, rozvoji narcismu a egománie. Užívání AAS vytváří v uživatelích mnohdy psychickou závislost vypadat stále svalnatěji, vyrýsovaněji a mít stále stejnou nebo vyšší úroveň síly. Po vysazení AAS přitom dochází k prudkému poklesu nabyté svalové hmoty a síly a zvyšuje se množství podkožního tuku, což vede k frustraci a roztočí se kolo neustálého dalšího dopování s vyšším množstvím stále tvrdších látek. Životní obzor uživatelů AAS se pak zužuje téměř výhradně na vlastní tělesný vzhled a vydělávání peněz na dopingové látky. Následky této životní a duševní omezenosti pak odnášejí lidé z okolí dotyčného.

AAS se dělí na tři typy:
- Testosterony/TST (t. propionát, t. enanthát, t. cypionát, sustanon,omnadren, methyltestosteron, t. dodekanoát, t. nikotinát, t. depot. t isoburytát, t. fenylacetát, t. hexahydrobenzoát)
- Dihydrotestosterony/DHT (methandienon, oxandrolon, stanozol, drostanolon, primobolan, turinabol, oxymetholon, fluoxymesteron, clostebol, formebolon ad. - tato skupina je nejpočetnější, zmiňujeme pouze ty nejznámější)
- Nor-19 deriváty (nandrolon, boldenon, trenbolon – v zásadě tyto tři)
Ačkoli to vypadá, že se jednotlivé látky od sebe liší jen délkou esterového koncového řetězce (což ovlivňuje délku vstřebávání) a základ mají stejný, každá látka má své specifické účinky.
Některé AAS působí více na rozvoj svalů (a sílu rozvíjejí různě), některé působí primárně na rozvoj síly (a neumožňují nabírat mnoho svalů), některé AAS více zavodňují (a působí spíše opuchlý vzhled), jiné mají výrazný vliv na vyrýsování a tvrdý vzhled svalstva.
Některé AAS speciálně zvětšují žíly, další zvyšují či snižují apetit k jídlu, některé zvyšují a některé snižují libido, některé výrazně zlepšují náladu a jiné ji zhoršují. Často jedna a táž látka v menším dávkování zvyšuje náladu a libido a ve větším dávkování je naopak zhoršuje (např. methandienon). Řada AAS má rovněž projímavé účinky (typicky oxandrolon).
Celkem existuje několik desítek druhů AAS (přibližně kolem čtyřicítky), počítáme-li jenom základní chemické vzorce. Délka koncového řetězce pak množství AAS násobí. Například nandrolon existuje ve formách: laurát, fenylpropionát, dekanoát a dodekanoát.
Každý steroid a každá jeho forma má pak většinou několik obchodních názvů. Například nandrolon laurát se prodává většinou jako Laurabolin, nandrolon fenylproponát jako Supernabolon, nandrolon dekanoát jako Durabolin a nejoblíbenější nandrolon dodekanoát jako Deca-Durabolin. V USA je stanozol prodávaný jako Winstrol, zatímco v Evropě byl známý jako Stromba, oxandrolon býval v USA jako Anavar a boldenon dodnes jako Equipoise. Naopak v Evropě je trenbolon prodávaný často jako Finaplix nebo Finaject. Oxymetholon je v USA známý jako Anadrol, v Evropě spíše jako Anapolon. Nejoblíbenější tabletový steroid methandienon je známý jako Dianabol či D-Bol. I zde uvedené názvy jsou však pouze orientační, každá firma nazývá svůj produkt trochu jinak. Celkový přehled pak mají jen skuteční znalci.
Některé steroidy jsou velmi raritní a k dostání jen v jedné zemi na světě (např. japonský Furazabol neboli Miotolan), některé se vyrábějí jen experimentálně, laboratorně a nejdou vůbec do běžného prodeje, přístup k nim mají jen vrcholoví sportovci v různých utajených programech (typickým příkladem byl steroid THG z laboratoře BALCO). Vývoj stále není u konce. Nicméně, většina steroidů vznikla do 50.-60. let minulého století (respektive mnohé vznikly dávno dříve – užívali je ostatně už němečtí vojáci za 2. světové války). Jednou z mála výjimek je trenbolon, který se objevil v 80. letech a způsobil zásadní rozdíl vzhledu mezi kulturisty „staré školy“ a „nových časů“.
AAS existují v těchto formách:
- Olejové roztoky užívané injekčně (nitrosvalově)
Každému uživateli sedne jiný olej, mnohdy je nutné stejnou látku brát v jiném oleji od jiné firmy, protože některý olej způsobuje uživateli záněty. Každý olej a v něm rozpuštěná látka také jinak bolí při aplikaci a lze na něj používat jen určitým způsobem tlustou či dlouhou Injekční olejové steroidy se užívají většinou jednou za pár dní (obden až týden).
- Vodní roztoky užívané injekčně (nitrosvalově)
Sem v současnosti spadá prakticky jenom testosteron depot, který je extrémně nebezpečný. Užívá se pouze tehdy, pokud někdo chce dosáhnout téměř okamžitého nástupu účinků. Ve vodě je prodáván i injekční Stanozol, ale ten nikdy přímo nerozpustí a před aplikací je nutné ampulku protřepat. Před lety existoval na trhu vodní roztok Metandriol, rovněž s obrovsky rychlým nástupem účinků a extrémně nebezpečný; nyní se již nevyrábí. Olejové roztoky naproti tomu začínají účinkovat až po několika hodinách, někdy i dnech nebo dokonce týdnech, čili jejich uživatelé dlouho nemusí poznat, zda s nimi daná látka něco dělá.
- Tablety užívané orálně
Užívají se většinou denně, s odstupňováním po několika hodinách, podobně jako třeba antibiotika. Každý tabletový/orální AAS má jiný poločas rozpadu a užívá se s jinou frekvencí. Nedodržování správných intervalů vede k výkyvům nálady a energie. Přestože se musí trávit žaludku a postupovat krví do svalů, mají rychlejší nástup účinků než olejové injekční AAS vpichované přímo do svalů. Tabletové AAS se v játrech musejí odbourávat nadvakrát, na rozdíl od injekčních AAS, čili jsou mnohem toxičtější.
- Gel užívaný rozetřením na pokožce
Jedná se prakticky jenom o výrobek zvaný Testogel (existuje i více komerčních názvů - Androgel, Androderm, Testoderm). Tento gel se roztírá na pokožce a následujících zhruba šest hodin by se na tomto místě nemělo nosit oblečení, ani se sprchovat. Jde o náhradu injekčního testosteronu pro lidi, kteří nechtějí používat injekce.
Co se týče základní bezpečnosti, nejméně zdravotně závadné z hlediska zatížení jater jsou injekční olejové AAS, poté následuje gelová forma, poté tablety a nakonec injekční vodní roztoky.
Celkově je ale situace složitější. Například tabletový oxandrolon je považovaný za nejbezpečnější steroid vůbec (předepisuje se i dětem se zastaveným růstem), naopak injekční trenbolon za jeden z nejtvrdších steroidů vůbec (původně byl vyráběný pouze pro koně).
Existuje i velmi málo používaná forma užívání AAS prostřednictvím implantátů, kdy se látky uvolňují do krve velmi pomalu a postupně, ale tuto praktiku naprostá většina uživatelů ani nezná a rozhodně se běžně nepoužívá.
Některé AAS jsou typicky tabletové (oxandrolon, fluoxymersteron), jiné typicky injekční (nandrolon, boldenon, trenbolon - byť lze natrefit vzácně i na tabletové verze). Některé existují běžně v obou formách – stanozol, drostanolon, methandienon/clostebol, primobolan. (Vzácnější je injekční methandienon a tabletový Primobolan.) Většina testosteronů je injekčních, ale existují i dvě tabletové verze: velmi jemný Undestor/Nebido/t. dodekanoát a velmi tvrdý methyltestosteron.
Injekční forma lze vyrobit prakticky z jakékoli základní práškové suroviny. Naopak, nikdo nebude vyrábět tabletový trenbolon, protože už injekční forma je extrémně tvrdá. Zcela zvláštní postavení má stanozol v tekuté formě – jeho injekční aplikace je velmi bolestivá, ale zdravotně bezpečnější, nicméně dá se jako jediný steroid i normálně vypít, ovšem jeho zdravotní následky jsou podobné tabletové formě. Vzhledem k tomu, že roztok je koncentrovanější než tablety, je to nakonec i nebezpečnější.
Kromě injekčních AAS se jako anabolické dopingové prostředky používají růstový hormon (a jeho fragmenty a rekombinované verze) a dále peptidové hormony (a jejich mimetika a analoga). Tyto peptidy, které různě synteticky napodobují inzulín nebo růstový hormon, jsou v poslední době stále populárnější a tvrdí se o nich zavádějícím způsobem, že jsou bezpečnější než AAS. Syntetické peptidy (a syntetické růstové faktory) je nesprávné zaměňovat s peptidy, které bývají obsažené v předtrávených (hydrolyzovaných) proteinových nápojích a tabletách, případně s růstovými faktory, které obsahují nedenaturované (nepasterizované) proteiny či suroviny jako kolostrum. Ty jsou přírodními formami, mají rovněž svůj anabolický účinek, který je větší než u denaturovaných nebo nenatrávených proteinů, ale rozhodně menší než u injekčních variant syntetických peptidů a růstových faktorů.

Tento přehled slouží i k tomu, aby se upřesnilo, že steroidy mají opravdu jenom formu injekcí a stlačovaných (nepotahovaných) tablet. Jejich dávkován v jedné ampuli nebo tabletě je celosvětově standardizované a nemá smysl, aby bylo větší. Jakýkoli produkt, který uvádí jinou než standardní koncentraci, bývá padělek. Jakákoli snaha užívat větší jednorázové dávky vede téměř okamžitě ke zdravotním problémům, které se podobají nástupu chřipky.
- AAS se nedělají ve formě kapslí/tobolek (želatinových, gelových, celulózových - výjimkou je Undestor a Superdrol; oba jsou špatně dostupné)
- Nedělají se ve formě nápojů a nepřidávají se do proteinových nápojů (pro výrobce legálních suplementů je takový hazard velmi nevýhodný, z ekonomického i legálního hlediska)
- Nedají se šňupat (respektive nemá to žádný rozumný smysl)
- Nedají se podávat ve formě čípků či náplastí
- Nedělají ani jako alkoholové kapky a nepolykají se na lžičce
- Nesmějí se aplikovat jehlou do žíly. Aplikace oleje do žíly by byla poslední hloupostí, kterou v životě uděláte – jakmile olej doputuje do srdce, způsobí v něm kolaps.
- Kdokoli někdy označuje za steroidní doping („sypání“) konzumaci produktu v kapslích, nápojích, ústně poživatelných gelech, kapkách nebo pitelných ampulkách, absolutně nemá tušení, co jsou AAS zač. I jakákoli forma žertování na toto téma většinou prozrazuje hlubokou neznalost.
- Steroidy se injekčně aplikují do hýždí, ramen, tricepsů, výjimečně lýtek a bicepsů. Injekční aplikace do jiných částí těla (břicho, boky, předloktí) je typická pro růstový hormon (jedná se rovněž o doping); do břišní oblasti se rovněž aplikuje inzulín a peptidy typu GHR nebo CJC; aplikace do prsou, zad a bicepsů je typická pro peptidy-inzulínu podobné růstové faktory, případně výplňový olej synthol. Typicky oblíbeným omylem je, že AAS se aplikují především do bicepsů, což přitom nedává prakticky smysl.
Tento článek berte jako rychloučebnici o tematice androgenních anabolických steroidů, bez jejíhož pochopení nemá smysl pokračovat v dalším čtení na toto téma.